Site rengi

Tasarım

ALTIN 488,66
DOLAR 8,6580
EURO 10,1795
BIST 1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29 °C
Az Bulutlu
istanbul masöz masöz istanbul turbobet giriş masöz bayan

TEÇ-SEN: “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın”

23.06.2021
33
A+
A-
TEÇ-SEN: “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın”
REKLAM ALANI

Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) bugün 81 ilde “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın” ve “Engelliden Hizmetli olmaz” diyerek genel eylem yaptı.

İstanbul’ da yağmur altında yapılan eyleme Teç-sen İstanbul 1 nolu Şube başkanı Derya AVCI, 2 nolu Şube başkanı Ertan Şahinoğlu, Genel Başkan Danışmanı Recai Mert, il ilçe teşkilatları ve üyelerin katılımı ile coşkulu bir basın açıklaması gerçekleşti. Başkan Ertan Şahinoğlu, “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın” ve “Engelliden Hizmetli olmaz” sloganları eşliğinde yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personellerinin sayısının azaldığını dile getirdi.

Şahinoğlu, “Doğalgaz ve kaloriferin olmadığı zamanlarda, sınıflarımızın ve devlet kurumlarımızın soba ile ısıtıldığı dönemlerde, yardımcı hizmetler sınıfı personelleri üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmiştir. Ancak aradan geçen 56 yılın sonunda hem mevcut okullarımızın ve kamu kurumlarımızın sayısı artmış, hem de yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personel sayısı azımsanmayacak oranda azalmıştır. Kaldı ki, sadece Milli Eğitim Bakanlığında 55 bin okul, 590 bin derslik ve 992 il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm işleri 32 bin yardımcı hizmetler sınıfı personellerine yaptırılmaktadır. Bugün itibarıyla sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu yardımcı hizmetler sınıfı personel sayısı tam 192 bindir. Milli Eğitim Bakanlığı toplam 224 bin personelin yapması gereken işi 32 bin personele yaptırmaya çalışmaktadır.” dedi.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Yardımcı hizmetler sınıfı personellerinin süperman değil de devlet memuru olduğunu ifade eden Şahinoğlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Hizmetine ihtiyaç duyulduğu her yerde çalışmak için kendini geliştirmiştir… Zaman ve mekân kısıtlamasına ve mesai saatlerine ihtiyaç duymaz. Verilen her görevi yapmakla mükelleftir. Çünkü onlar Süpermen hizmetlilerdir. Fazla çalışma karşılığında herhangi bir ücret almazlar. Hafta sonu, hafta içi, gece, gündüz, öğle, akşam fark etmez her daim hazır ve nazırdır.” bu nereye kadar devam edecektir diye sordu

Söz alan Başkan Derya AVCI da, eskiden eğitim seviyesi ilkokul olan yardımcı hizmet sınıfı personellerinin artık lise, üniversite ve hatta yüksek lisans yapar hale geldiğini belirterek, seçim zamanlarında “Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılacak” diyerek oy isteyen partilere ve milletvekillerine seslendi.

“Sözünüzün gereğini yerine getirmek için ne yapmamız gerekiyor. Eğer meydanlarda bizleri görmekse dileğiniz işte meydanlardayız. Bizim de sizlerden dileğimiz, sözünüzü tutulması ve Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılması ile ilgili mecliste olan kanun teklifinin kabul edilmesidir dedi
Başkan Derya Avcı, engelli çalışanların sorunlarına değinerek, Türkiye nüfusunun yüzde 12’si engelli bireyden oluşmaktadır. Anayasamızın 10.maddesi engelli bireylerin lehine alınacak her türlü tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağını belirtmiştir. Engelli bireyler için uygulanacak herhangi bir pozitif ayrımcılığı da anayasal güvence altına almıştır. Ayrıca engelli bireyin meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde istihdam edilmeleri gerekirken ısrarla yardımcı hizmetler sınıfında çalıştırılması hangi vicdana, hangi merhamete ve hangi hak ve adalet anlayışımıza sığmaktadır. Unutmamak gerekir ki istisnasız hepimiz bir engelli adayıyız.” açıklamasını yaptı.

Başkan Derya Avcı; Kamuda yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan tüm engelli personellerin, engellerine ve eğitim durumlarına uygun kadrolara atanmasını, kamuya ilk defa atanacak engelli personellerin hizmetli olarak atanması işlemlerine son verilmesini, engelli personellerin ihtiyaç duyduğu rampa, sesli uyarı sistemlerinin kurulması ve çalışma ortamlarının engel durumlarına göre yeniden düzenlenmesini, zamanın gerisinde kalan ve miadı dolan yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını ve yardımcı hizmetler sınıfından görev yapan tüm kamu çalışanlarının meslek ve eğitim durumları dikkate alınarak yeni istihdam şekillerinin belirlenmesini talep etti.
Eylem marşlar ve halaylar eşliğinde sona erdi.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.