Site rengi

Tasarım

ALTIN 492,03
DOLAR 8,6396
EURO 10,1418
BIST 1.407
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Kuvvetli Sağanak
istanbul masöz masöz istanbul turbobet giriş masöz bayan

Urfa’daki Özel Okullar Devletten Destek Bekliyor

30.10.2020
75
A+
A-
Urfa’daki Özel Okullar Devletten Destek Bekliyor
REKLAM ALANI

Şanlıurfa’daki özel okullar platform kurdu. “Şanlıurfa Özel Okullar Platformu” adı altında birleşen özel okulların yöneticileri, yaşadıkları sorunları masaya yatırarak çözüm üretmek için bir araya geldi. Yapılan açıklamada “Bakanlığımızın stratejin plan hedefine ulaşması için ilimizde özel okulların deteklenmesi önem arz etmektedir.” denildi.

 

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Eğitimin vazgeçilmezi özel okullardır

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı stratejik planın gerisinde kalan Şanlıurfa’da özel okula giden öğrenci oranı yüzde 3,42’ye düşerken, özel okul yöneticileri de bir araya gelerek platform oluşturdu. Oluşturulan platform, tüm tedbirleri almalarına rağmen okullara destek verilmemesine tepki gösterdi.
Şanlıurfa’da özel okullar platformu kuruldu. Platformun amacı, özel okulların yaşadığı sıkıntıların giderilmesi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı stratejik planın gerisinde kalan Şanlıurfa’daki özel okulların sıkıntısı giderek büyümeye devam ediyor.

Özel Okullar Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığımızın 2019-2023 stratejik plan hedeflerinden biri de ülkemizde özel okula giden öğrenci sayısını arttırmaktadır. Bakanlığımızın hazırlamış olduğu stratejik planda, 2023 yılında özel okul öncesine devam eden öğrenci oranını %16,2’ya, özel ortaöğretime devam eden öğrenci oranı % 13,5 a çıkarılması hedeflenmektedir. Bakanlığımızın yayımladığı resmi istatistik verilerine göre 2019-2020 eğitim öğretim yılında, Türkiye’de özel okula giden öğrenci oranı % 8.05 iken, Şanlıurfa’da bu oran % 3,42’dir. Türkiye’de ve özellikle ilimizde özel okula devam eden öğrenci oranının, stratejik plan hedefinin çok altında olduğu görülmektedir. Bu oranın yükselmesi ve Bakanlığımızın stratejik plan hedefine ulaşması için ilimizde özel okulların desteklenmesi önem arz etmektedir” denildi.
Şanlıurfa’da derslik sıkıntısının yaşandığı belirtilen açıklamada, derslik sayısının bir kısmının özel okullar tarafından karşılandığı belirtildi. Kente yatırım yapmanın derdinden oldukları belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Şanlıurfa derslik başına düşen öğrenci sayısının en yüksek olduğu illerden birisidir. Bizler, özel okullar olarak devletimizin hizmetinde olduğumuzu, İlimizin derslik ihtiyacının karşılanmasına ciddi yatırımlarla katkı sunduğumuzu ifade etmek isteriz. Şanlıurfa’da toplam derslik sayısı 19.718 dür. Bu dersliklerden 1.908 tanesi özel okullarımıza aittir. Yani ilimizin derslik ihtiyacının yaklaşık %10 u özel okullarımızın katkısı ile karşılanmaktadır. Tıpkı derslik sayısında olduğu gibi, öğretmen başına düşen öğrenci sayısında da ilimizde ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında ilimize pozitif ayrımcılık yapmasına rağmen ne yazık ki bu oran bir türlü düşürülememekte, ilimizin öğretmen ihtiyacı karşılanamamaktadır. İlimizde 29.015 öğretmen görev yapmakta olup bunların, 2057 ‘si özel okullarda çalışmaktadır. Başka bir ifade ile ilimizdeki öğretmenlerin yaklaşık %8 i özel okullarda istihdam edilmektedir. Özel okullarımızın tamamı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından denetlenerek, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programı kapsamında OKULUM TEMİZ BELGESİ almıştır.

Okullarımızda HES kodu, maske, dezenfektan, sosyal mesafe vb pandemi döneminin gerektirdiği tüm tedbirler en üst düzeyde alınmaktadır. Ayrıca, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre, özel okullarımızda derslik başına düşen öğrenci sayısı 12 dir. Bu sebeple içimiz rahat bir şeklide Okullarımız Sokaktan Daha Güvenlidir demekteyiz. Bu ifadeyi aynı şeklide Milli Eğitim Bakanımız, Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu Üyeleri de ifade etmektedirler. Şanlıurfa’da hizmet veren özel okul kurumları olarak, 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılması gerekenleri değerlendirmek üzere daha öncede de farklı zamanlarda bir araya geldik. Bugün itibarıyla aşağıda isimleri belirtilen okullarımızın bu birlikteliği Şanlıurfa Özel Okullar Platformu adı altında devam edecektir.

Platformu temsilen, Bekir TOY, Celal ÇİFTÇİ, Eymen SARAÇ, Mehmet BÜYÜK, Mehmet ERCAN, Ömer AĞ, Ömer N. KAPAKLI ve Yavuz Selim DAĞ Yürütme Komisyonuna görevlendirilmişlerdir. Cumhuriyetimizin 97.yılını kutladığımız bu bayram gününde, özel okul kurucuları olarak, Şanlıurfa’nın eğitimde hak ettiği yere gelebilmesi için üzerimize düşeni, dün olduğu gibi bugün de yerine getirmeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”
AK Koleji
İlimkent Okulları
Şanlı Doğuş Koleji
Amaç Okulları
İTÜ Doğa Koleji
Şanlı Gelişim Okulları
Aydınlar Koleji
Girne Koleji
Şanlı Nesil Koleji
Bilimfen Okulları
Kadir Evliyaoğlu Koleji
Şanlıurfa Simya Okulları
Celal Çiftçi ASML
Kolej Modüler
Ufuk Koleji
Çamlıca Koleji
Kültür Koleji
Uygar Koleji
Çankaya Koleji
Lisans Koleji
Uzman Akademi
Endülüs Koleji
MEM Eğitim Kurumları
Yeni İzler Okulları
Fırat Koleji
Orjin Koleji
Yeni Ufuklar Koleji
Final Okulları
Pisa Koleji
Yöntem Koleji
Işıl Koleji
Rota Akademi Koleji
Yükseliş Koleji
İlgi Okulları
Siverek Simya Koleji
YSD Koleji

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.