Site rengi

Tasarım

ALTIN 1.016,30
DOLAR 18,1198
EURO 18,1857
BIST 3.020,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık
istanbul masöz masöz istanbul turbobet giriş masöz bayan

Okutmak Yerine Ya Tarlaya Ya Kocaya Gönderdiler…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı denetim raporuna göre, Şanlıurfa’da zorunlu eğitim çağındaki 86 bin 121 öğrenci, maddi yetersizlik, evlilik, kızları okutmama, mevsimlik işçilik gibi nedenlerle okulu terk etti.

Okutmak Yerine Ya Tarlaya Ya Kocaya Gönderdiler…


Milli Eğitim Bakanlığı’nın 81 ilde maarif müfettişlerine her yıl yaptırdığı ve sonuçları sır gibi saklanan “2020 Yılı Denetim Raporları” tamamlandı.

Güneydoğu’da ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimde, “Evlilik, mevsimlik işçilik, ailelerin kızları okutmak istememesi, Suriyeli, Afgan ve Iraklı mültecilerin sürekli ülke içinde göçmesi” gibi nedenlerle, yüz binlerce öğrencinin okulu terk ettiği saptandı. Bölgede, kayıtlı 1 milyon öğrencinin okula gitmediği düşünülüyor.

“Okula devam etmeyenler her kademede arttı”

"Okula devam etmeyenler her kademede arttı"

Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala’ ya da sunulan raporlardan 2020 yılı Şanlıurfa Raporu dikkat çekti. Barış Pınarı ve Zeytin Dalı Operasyonu’nun eğitime etkileri de raporda yer aldı. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü de dahil, 13 ilçe ve 2 bin 288 okul denetlendi. 587 bin 355 öğrenciyi kapsayan 2018, 2019 ve 2020 verileri karşılaştırmalı incelendi. 300 sayfalık rapordan bazı tespitler şöyle:

“Okul terk nedenlerinin başta gelen sebeplerinin Suriyelilerin ayrılması, mevsimlik işçiler, göçebe yaşayanların çocuklarının eğitim dışına çıkması, ortaöğretim çağında erken evlenmelerden kaynaklandığı anlaşıldı. Şanlıurfa’da zorunlu eğitimde olması gereken 27 bin 750 ilkokul, 27 bin 123 ortaokul ve 31 bin 248 ortaöğretim öğrencisi okul dışında kaldı. E-okul sistemine hiç kaydı yapılmayan çocuklar olduğu saptandı.”

“Kızların Eğitimi Projesi kapsamında ev ziyaretleriyle, kızlar okula kazandırılmaya çalışılsa da yeterli sonuç elde edilemedi. Öğrenciler, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında mahkeme kararları ile okula alınmaya çalışılıyor. Okul terkini önlemek için kurullar oluşturulmuş olsa bile, zorunlu eğitim çağında okula devam etmeyen/terk eden öğrenci sayısı her kademede arttı.”

“Operasyonlarda terk ettiler”

"Operasyonlarda terk ettiler"

Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarının bölgedeki eğitime negatif etkilerine de dikkat çeken müfettişler, “Birecik ‘te operasyon döneminde okula gidemeyen bazı çocukların, bu nedenle okulu terk ettiği saptandı. Aileler zaten kızlarını okula göndermek istemiyor, erken yaşta evlendiriyor. İlçede, 3 yılda 5 bin 788 öğrenci okulu bıraktı.”

“Yeterli önlem alınmadı”

"Yeterli önlem alınmadı"

“Bu sonuçlarda, devamsızlık ve okul terki riski altındaki öğrencilere ilişkin yeterli önlemin alınmaması da etkili oldu. Okul öncesi, ilkokul ve ortaöğretimde devamı sağlanamayan öğrencilerle ilgili gerekenlerin yapılmadığı tespit edildi.” 

“İlkokul, ortaokul ve lisede 2018 ve 2019’da binlerce öğrenci sınıf tekrarına kalmasına rağmen Covid-19 nedeniyle 2020’de tüm öğrenciler sınıflarını otomatik geçti. Böylece 2020’de ‘başarısızlık’ nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenci sayısı ‘Sıfır’ oldu.”

“LGS başarısı yüzde 4.5”

"LGS başarısı yüzde 4.5"
  • Birecik’te Suriyeli öğrencilerin evlenerek okulu bırakma sorunu var.
  • Haliliye’de, Suriye, Irak ve Afganlılar 3 yıl önce yüzde 68 olan anaokulu okullaşmasını yüzde 29,5’a  indirdi.
  • Siverek’te LGS’ye giren öğrencilerin yüzde 97’si sınavı kazanamıyor.
  • Şanlıurfa’da bin 46 öğretmen açığı var.
  • LGS başarısı yüzde 4,5’lere indi.
  • YKS’yi 3 yıl önce 100 öğrenciden 24,6’sı kazanıyordu.
  • YKS’yi kazanan öğrenci oranı 3 yılda yüzde 11’lere düştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.