Site rengi

Tasarım

ALTIN 1.031,78
DOLAR 17,9640
EURO 18,4918
BIST 2.875,96
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Parçalı Bulutlu
istanbul masöz masöz istanbul turbobet giriş masöz bayan

Türkiye’de bir ilk: Siber Güvenlik Lisesi açıldı

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Teknopark İstanbul A.Ş arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı. Siber güvenlik alanında eğitim verecek olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tanıtımı için imza bugün imza töreni yapıldı.

Türkiye’de bir ilk: Siber Güvenlik Lisesi açıldı

Siber güvenlik alanında eğitim verecek Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı. Lisenin tanıtımı bugün yapılarak Siber Güvenlik Lisesi açılış protokol imza töreni düzenlendi. Siber güvenlik alanında eğitim verecek olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tanıtımı için imza bugün imza töreni yapıldı.

YERLİ VE MİLLİ ÇÖZÜMLER ARANIYOR

MEB’in Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü iş birliğiyle bu alandaki uzman eksikliğinin giderilmesi ve ulusal siber güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü’nce önemli çalışmalar yapıldı.

Dünyada yaşanan siber savaşın Türkiye’ye olan etkisinin en aza indirmek, kalıcı, sürdürülebilir yerli ve millî çözümler sunabilmeyi de içeren etkinlikler arasında şunlar sayılabilir: 3 genişletilmiş çalıştay, 4 eğitim semineri ve ikincisi hem ortaokul ve liselerde olmak üzere 2 Siber Güvenlik Yarışması. Ayrıca ikisi Savunma Sanayi Başkanlığı Siber Güvenlik Kümelenmesi ile 13 farklı üniversiteden katılan akademisyenlerle 6 istişare toplantısı düzenlendi.

3 SİBER GÜVENLİK TEMALI ÖĞRETMEN KURSLARI AÇILDI

Sabah’ta yer alan habere göre, yapılan çalışmalara katılım göstererek eğitim içeriklerinin oluşturulmasına birçok kamu kurum ve kuruluşu destek verdi. İlgili Genel müdürlükler, üniversiteler ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü iş birliği ile yapılan çalıştaylar sonucunda ortaya çıkan standart eğitim programları Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğüne sunuldu ve kabul edilen 3 siber güvenlik temalı öğretmen kursları hizmet içi eğitim programları modülü üzerinden yayınlanarak Türkiye genelinde uygulandı. Çalıştaylarda hazırlanan örnek ders içerikleri 6 hafta boyunca İstanbul’daki çeşitli okul türlerinde pilot ders olarak da işlendi.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Savunma Sanayi Başkanlığı’nca düzenlenen Siber Güvenlik Kümelenmesi tanıtım toplantısına İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Siber Güvenlik ekipleri de katıldı.

28-29 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenen Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik Çalıştayı’nda İstanbul Valiliği, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa arasında “Siber Güvenlik Lisesi” açılabilmesi hususunda eğitimde iş birliği protokolü imzalandı.

Protokolde Siber Güvenlik Lisesi için gerekli tüm eğitim içerik ve uzman desteğinin İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve diğer destekçi üniversiteler tarafından sağlanacağı belirtildi. 30 Nisan 2020 tarihinde SSB ve İTO iştiraklerinden Teknopark İstanbul A.Ş. ile İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında eğitimde iş birliği protokolü imzalandı.

Gerekli altyapı hazırlıklarını sürdüren İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Teknopark İstanbul A.Ş arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı.

Yine edinilen bilgiye göre, açılan siber güvenlik lisesiyle ilgili tüm çalışmalara destek veren on üç üniversitenin yanında, BTK, TÜBİTAK, HAVELSAN, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü gibi çalıştaylara katılan pek çok kurum ve kuruluştan yararlanmak da mümkün olacak. Aynı zamanda Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik Kümelenmesi bünyesinde yer alan siber güvenlik üzerine faaliyet gösteren birçok kurum öğrencilere istihdam, staj vb. konularda destek verecek.

Siber güvenlik alanında eğitim verecek olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tanıtımı için bugün saat 10.30’da Teknopark İstanbul Konferans Salonunda bir tanıtım toplantısı ve iş birliği protokolü imza töreni yapıldı. Toplantıya İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Metin Yerebakan ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı’nın yanı sıra eğitimciler ve basın mensupları katıldı.

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu teknik programında bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalında yabancı dili İngilizce olarak eğitim verecek.

Teknoloji geliştirme bölgesi statüsünde olan Teknopark İstanbul’un bünyesinde yer alacak olan okul, siber güvenlik dalında eğitim verecek. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak olan okul öğrencilerini ortaöğretim merkezî yerleştirme sınavı LGS puanına göre alınacaktır. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılında 30 öğrenci alınacak olan okulun eğitin öğretim süresi hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıl olacak. Okul Türkiye’nin teknoloji üssü, İstanbul’un teknoloji geliştirme merkezi Teknopark İstanbul’un bünyesinde, savunma sanayinin kalbinde yer almakta…

Sızma testi, adli bilişim, yapay zekâ ve siber tatbikat laboratuvarları yer alacak olan okulda eğitim görecek öğrencilere Teknopark İstanbul başta olmak üzere siber güvenlik faaliyeti yürüten firmalarda geniş staj imkânı sunulacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.